ubranka dla dzieci chroniące przed promieniowaniem UV

Jedną z największych przyjemności przebywania na świeżym powietrzu jest wygrzewanie się w miękkim, ciepłym blasku słońca. Ale tak jak wiele przyjemności życia, najlepiej robić to z umiarem. Światło słoneczne obejmuje promieniowanie ultrafioletowe (UV), a ekspozycja na te promienie może prowadzić do oparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry i raka skóry.

Wybór odzieży zaprojektowanej do ochrony przed słońcem i przetestowany pod kątem jej współczynnika ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UPF) zapewni większą kontrolę nad ogólnym poziomem ekspozycji na promieniowanie UV.

Odzież ochronna UV i słońce

Kremy przeciwsłoneczne, mogą zapewniać ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, jednak specjalna odzież ochronna, kapelusze i okulary słoneczne, zapewniają najlepszą ochronę i są naprawdę niezawodnym sposobem na ochronę delikatnej skóry dziecka. Oczywiście im więcej skóry pokrywa odzież, tym lepsza ochrona. Pamiętaj jednak – na odsłonięte obszary należy nadal stosować filtry przeciwsłoneczne.

Dla kogo odzież ochronna UV?

Odzież z certyfikatem UPF zwiększa ochronę wszystkich osób przed zagrożeniami dla zdrowia związanymi z promieniowaniem UV, ale jest szczególnie przydatna dla:

– Ludzi wrażliwych na słońce: ludzie o jasnej skórze, która łatwo się opala, są bardziej podatni na promienie UV.

– Dzieci: Dzieci mają cieńszą, bardziej wrażliwą skórę. Poparzenia skóry w młodym wieku mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia poważniejszych problemów w późniejszym życiu.

– Ludzi przebywających na wysokościach, spędzających dużo czasu na wodzie, w regionach równikowych lub na śniegu. Nasłonecznienie jest większe w każdym z tych środowisk.

– Ludzi przyjmujących leki: wrażliwość na słońce zwiększa się przy stosowaniu różnych leków, w tym leczenie trądziku, leki przeciwhistaminowe, antybiotyki, niektóre środki przeciwzapalne, a nawet suplementy ziołowe. Dokładnie sprawdź wszystkie leki, aby zachować niezbędną ostrożność w korzystaniu ze słońca.

Uwaga: Osoby o ciemnych odcieniach skóry mimo, że rzadko odczuwają pieczenie po długotrwałym przebywaniu na intensywnym słońcu, mogą nadal zachorować na raka skóry. Tak więc oni również mogą skorzystać z proaktywnej ochrony przed słońcem.

UPF w odzieży

Są firmy, które produkują odzież specjalistyczną, której jednym z podstawowych atutów są właściwości ochronne przed promieniowaniem UV.  Odzież taka spełnia wygórowane wymogi i posiada międzynarodowe certyfikaty poświadczające poziom ochronny przed promieniowaniem. Zazwyczaj informację te zebrane są na specjalnej etykiecie dołączonej do ubrania. Ujęty na etykiecie współczynnik ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UPF) odnosi się do ilości promieni UV blokowanych przez odzież i tkaniny.

Oto kilka faktów o UPF:

UPF jest testem transmisji: tkanina zostaje wystawiona na działanie źródła UV, które symuluje promienie słoneczne w południe. Ilość promieni UV blokowanych przez tkaninę jest mierzona za pomocą urządzenia zwanego spektrofotometrem. Ocena UPF odnosi się do tego, ile promieni słonecznych jest blokowane. Na przykład UPF 50+ blokuje ponad 97,5% promieni słonecznych.

Uważaj na firmy reklamujące produkty z UPF 100. UPF 50+ to najwyższa wartość współczynnika uznawana przez normy europejskie czy amerykańskie. Firmy podające wyższe numery UPF robią to w celach marketingowych i wprowadzają konsumentów w błąd.

 

Producenci promujący ochronę przeciwsłoneczną oferowaną przez ich produkty, często używają SPF i UPF zamiennie.  Terminy te są mylone, ponieważ oba dotyczą ochronny przed szkodliwym promieniowaniem. UPF jest prawidłowym wskaźnikiem dla tkanin, a SPF dla filtrów przeciwsłonecznych stosowanych w kosmetykach.

Wiele czynników może wpływać na wskaźniki UPF w filtrach przeciwsłonecznych. Rodzaj włókna, splot, kolor, konstrukcja, wilgotność, rozciągliwość i zużycie są czynnikami, które mogą również wpływać na ochronę UV w tkaninach. Aby uzyskać ocenę UPF dla dowolnego materiału, producenci są zmuszeni przesłać próbkę z każdego koloru i stylu tkaniny do testów UV.

Co oznacza średnia UPF

UPF to system oceny stosowany w odzieży. Jest podobny do SPF (Sun Protection Factor), systemu oceny stosowanego do produktów ochrony przeciwsłonecznej. SPF odnosi się tylko do skuteczności ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVB, uważanym za bardziej szkodliwy rodzaj światła. Jednak UPF ocenia skuteczność tkaniny zarówno pod kątem ultrafioletu A (UVA), jak i promieniowania ultrafioletowego B (UVB).

Kiedy robisz zakupy, rzeczy są względnie proste: poszukaj wyższego numeru UPF, aby uzyskać lepszą ochronę przed słońcem.

Ocena UPF Kategoria ochrony Efektywna transmisja UV (%)
15, 20 Dobry 6.7-4.2
25, 30, 35 Bardzo dobry 4.1-2.6
40, 45, 50, 50+ Doskonały Mniej niż 2.5

Ocena UPF wynosząca 25 oznacza, że tkanina odzieży pozwoli na przejście przez nią 1/25 (około 4 procent) dostępnego promieniowania UV. Odzież oznaczona UPF 50 pozwala tylko na 1/50 (około 2 procent) transmisję UV. Każda tkanina, która pozwala na transmisję UV poniżej 2% jest oznaczona jako UPF 50+.

Dlaczego nie widzisz ocen poniżej UPF 15: Tkaniny ocenione poniżej 15 UPF nie są uważane za chroniące przed UV. Typowy biały bawełniany podkoszulek oferuje na przykład ocenę UPF 5, co oznacza, że przechodzi przez nią 20 procent (1/5) dostępnego promieniowania UV.

Czynniki, które zwiększają oceny UPF: jako klient, wystarczy spojrzeć na specyfikację UPF na odzieży. Producenci odzieży uwzględnili następujące czynniki, aby osiągnąć ten poziom ochrony przeciwsłonecznej:

– Budowa: Gęsta, szczelna konstrukcja minimalizuje ilość światła UV, które może przepłynąć. Grubsze tkaniny zmniejszają również transmisję UV.

– Kolor: ogólnie ciemniejsze kolory pochłaniają więcej promieni, łącznie z promieniami UV. W tym samym wzorze, bardziej żywe barwy prześcigają bledsze.

– Zabiegi: W celu wzmocnienia UPF można dodawać substancje chemiczne i barwniki, które są skuteczne w pochłanianiu światła UV.

– Rodzaj włókna: Poliester doskonale radzi sobie z zakłóceniami światła UV, podobnie jak nylon. Wełna i jedwab są umiarkowanie skuteczne. Tkaniny z bawełny, sztucznego jedwabiu, lnu i konopi często mają niski wynik bez dodatkowych zabiegów.

– Zwilżalność tkanin: W przypadku wielu rodzajów materiałów wilgotność może spowodować znaczne obniżenie wskaźnika UPF tkaniny. Niektóre badania sugerują jednak, że poliester może chronić nieco lepiej, gdy jest mokry.

– Zużycie tkaniny: Ponieważ tkanina staje się zużyta lub wyblakła, staje się również mniej skuteczna w blokowaniu światła UV.

– Luźniejszy krój: Unikaj wszystkiego, co pasuje zbyt mocno, ponieważ rozciągnięta odzież może znacznie zmniejszyć skuteczność blokowania światła UV.

– Szybkoschnące tkaniny: Wilgoć może spowodować znaczące obniżenie wskaźnika UPF tkaniny, więc mając szybko schnącą odzież szybciej powrócisz do pełnej oceny UPF

– Jak pranie wpływa na ocenę UPF: Pranie odzieży generalnie wpływa negatywnie na współczynnik UPF. Sprawdź, czy producent twojego ubrania gwarantuje, że jego ocena UPF jest niezmienna dla określonej liczby prań.

Idealna strategie na ochronę UV.

Same ubrania z klasyfikacją UPF nie będą Cię w pełni zabezpieczać. Całkowita ochrona przed promieniowaniem UV wymaga wieloaspektowego podejścia:

– Noś odzież ochronną UV.

– Zastosuj krem przeciwsłoneczny o wysokim wskaźniku SPF do wszystkich odsłoniętych obszarów skóry.

– Noś okulary przeciwsłoneczne, które zapewniają 100% ochronę przed promieniowaniem UV.

– Szukaj cienia, kiedy tylko będzie to możliwe.

– Monitoruj i ograniczaj ilość czasu, w którym narażasz się na promieniowanie UV, szczególnie w godzinach szczytu – w przybliżeniu od 9:00 do 15:00.

– Pamiętaj, że filtrowane słońce może także uszkodzić twoją skórę, więc chroń się także w pochmurne dni.

Noszenie odzieży ochronnej UV i stosowanie innych środków ostrożności daje pewność utrzymania zdrowej skóry. Bądź sprytniejszy od słońca a łatwiej będzie rozkoszować się zabawą, gdy jesteś na zewnątrz.

Dodaj komentarz