ochrona przed promieniowaniem uv

Tak, kosmetyki przeciwsłoneczne są fantastycznym uzupełnieniem odzieży chroniącej nas przed szkodliwymi promieniami UV. Ciało wystawione na słońce a nie chronione odpowiednim strojem powinno być posmarowane kremem z odpowiednim filtrem (SPF – Sun Protection Factor).
Ważne jest aby wybrać krem z odpowiednio wysokim filtrem SPF, trzeba też restrykcyjnie podejść do instrukcji na opakowaniu kremu. Tylko wtedy mamy pewność, iż faktycznie nasza skóra jest dobrze chroniona.
• Krem nakładaj na skórę w co najmniej pół godzinnym wyprzedzeniem zanim wyjdziemy na słońce, i nawet produkty wodoodporne muszą być nakładane na ciało wiele razy dziennie.
• Niezwykle ważne jest aby smarować ciało odpowiednią ilością kremu. Odpowiednią czyli jaką? Testy produktów wskazują, że aby osiągnąć SPF wskazane na opakowaniu to powinno się nakładać 2mg/cm2 czyli 0,02kg na cm2 skóry…dużo? Bardzo dużo!!! Oznacza to, że powinniśmy na twarz wklepać mniej więcej łyżeczkę kremu, a to z kolej oznacza, że przy prawidłowym nakładaniu kremu przeciwsłonecznego na skórę (która nie jest osłonięta kostiumem kąpielowym) opakowanie kremu 150ml wystarczy nam tylko na 5 aplikacji… czy tak robimy??? Czy czy chociaż naszym dzieciom zapewniamy odpowiednią ochronę? Hm….zazwyczaj bierzemy na wakacje krem 150-200 ml, smarujemy całą rodzinkę i jeszcze trochę kremu wraca z nami do domu…….wiem bo sama tak kiedyś robiłam;-)

Spójrzmy jeszcze na takie zestawienie, jaką warstwą kremu się smarujemy:
– niemowlęta i dzieci => 0,48mg/cm2
– dorośli (aplikacja kremu na całe ciało) => 0,52mg/cm2
– dorośli (aplikacja na ciało nie osłonięte kostiumem kąpielowym) => 0,79 mg/cm2
– ochotnicy (aplikacja w laboratorium) => 1mg/cm2

Jeśli nakładamy mniej kremu, niż zalecają producenci to zmniejszamy sobie ochronę przeciwsłoneczną, jeśli stosujemy krem o SPF 50 i smarujemy tylko 1mg na cm2 to tak jakbyśmy używali ochrony SPF 25, a przy SPF 30 otrzymujemy SPF 15…a przecież smarujemy się jeszcze cieńszą warstwą…

Jaki byłby to wydatek dla domowego budżetu gdybyśmy tylko kremami chcieli zapewni bezpieczeństwo naszej i naszych bliskich skórze?
W takiej sytuacji inwestycja w ubrania (koszulki, czapki) czy kostiumy kąpielowe z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym nie wydaję się drogą i nie przemyślaną inwestycją.

Dodaj komentarz