kostium kąpielowy UV

Jeśli chodzi o ochronę przed promieniowaniem UV, stroje kąpielowe to Twoja pierwsza linia obrony. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia specjalnej odzieży, która jest zaprojektowana tak, aby chronić Cię przed słońcem. Większość kostiumów kąpielowych UV kupujemy online w sklepach internetowych. Rzadko można je znaleźć w sklepie stacjonarnym. Aby mieć pewność, że zakupy jakie poczynimy, rzeczywiście zapewnią naszym pociechom optymalną ochronę, warto poznać kilka faktów. Oto jak rozpoznać prawdziwy strój kąpielowy chroniący przed promieniowaniem UV:

– Na pierwszy rzut oka widać, że zasłania więcej skóry niż standardowy kostium. Charakterystycznym elementem dobrego stroju UV są długie rękawki i zakryte ramiona. Czasem można również spotkać kostiumy z długimi nogawkami. Oczywiście nie oznacza to, że musisz nosić dżinsy na plaży! Stroje kąpielowe chroniące przed promieniowaniem UV są znacznie lepsze, wykonane są z materiałów bardzo przewiewnych i niezwykle wygodnych.

– Sklasyfikowany jest skalą UPF. Stroje kąpielowe chroniące przed promieniowaniem UV powinny mieć ocenę UPF. UPF to odpowiednik SPF, który jest powszechnie stosowany w odniesieniu do poziomu ochrony przeciwsłonecznej. Najniższa ocena to 5 i z pewnością takiej cyfry nie zobaczysz na ubraniu z ochroną UV. Żadna renomowana firma nie zareklamuje tak niskiej liczby, więc po prostu ją pominą. Najwyższy poziom ochrony to ocena 50+, więc szukaj strojów kąpielowych z tą oceną. Szczególnie istotne jest aby UPF 50+ nie było tylko reklamowym tekstem na metce. Takich okazów na rynku polskim jest niestety bardzo dużo. Mega ważne jest aby producent podał organizację, która certyfikowała materiał, wykorzystywany do produkcji ich strojów UV.

– Tkanina jest bardziej ciasno tkana. Standardowe białe koszulki mają na ogół współczynnik UPF wynoszący zaledwie 5 z kilku powodów, z których jednym jest fakt, że tkanina nie jest ciasno tkana. Tkanina ma naturalnie drobne otwory, mimo że ich nie widzimy. Kostiumy z ochroną na poziomie UPF 50+ są  utkane bardzo szczelnie, otwory w tkaninie stają się mikroskopijne, dzięki czemu więcej promieniowania UV pozostaje na zewnątrz.

– Stroje kąpielowe chroniące przed promieniowaniem UV zazwyczaj występują w ciemniejszych lub intensywniejszych kolorach. Ogólnie rzecz biorąc, ciemniejsze i bardziej intensywne kolory, lepiej chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym, więc naturalne jest, że odzież przeciwsłoneczna jest wykonana właśnie w tych barwach. Oczywiście cecha ta nie jest niezbędna. Istnieje wiele białych ubranek z ochroną UPF 50+.

Istnieją również inne korzyści związane z zakupem strojów kąpielowych i odzieży ochronnej UV. Materiał, z których szyte są stroje UV, jest znacznie wyższej jakości niż stosowany w standardowych strojach kąpielowych, jest bardziej trwały i wytrzymały, nawet poddawany działaniu słonej wody morskiej i silnie chlorowanych basenów.

Po co więc wydawać dodatkowe pieniądze na odzież ochronną UV zamiast kupić standardowe ubrania? Odpowiedź jest prosta. Zgodnie z badaniami naukowymi przeprowadzonymi przez International UV Testing Lab, standardowy biały t-shirt ma wskaźnik UPF wynoszący tylko pięć i w rzeczywistości przepuszcza ponad 15 procent promieni UVB i ponad 13 procent promieni UVA. Tymczasem biała koszulka, która została specjalnie wyprodukowana z myślą o ochronie przed słońcem, miała wskaźnik UPF wynoszący 50+ i blokowała ponad 98 procent promieni UVA i UVB. Szkodliwość tych promieni, szczególnie dla dzieci, to temat na osobny artykuł. Dowody naukowe zdecydowanie pokazują, dlaczego warto poświęcić czas i pieniądze na poszukiwanie odzieży ochronnej UV.

Dodaj komentarz