najlepsze stroje kąpielowe uv dla dzieci

Jak długo możemy się opalać bezpiecznie i dlaczego?

Lubimy się opalać. Trzeba nam jednak wiedzieć, że opalenizna to nic innego jak reakcja obronna skóry na nadmierną ekspozycje na słońce i może wywołać poparzenia słoneczne. Nie każda skóra reaguje na słońce w ten sam sposób, czasem ktoś opala się na czerwono a ktoś inny od razu ma piękną brązową opaleniznę. To jak szybko się opalamy jest uzależnione od tego jaki mamy fototyp skóry. Dermatolodzy wskazują na 6 typów karnacji, to jaką mamy karnację zależy od obecnego w skórze pigmentu czyli melaniny.

!!! Ciekawostką jest, że melanina występuje nie tylko w naszej skórze ale również we włosach i oczach (w naczyniówce). Te obszary powinniśmy chronić przed nadmierną ekspozycją na słońce. 

Melanina chroni nas przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, które wchodzą w skład promieniowania słonecznego. Pod wpływem tych promieni ilość melaniny się zwiększa, powodując zmianę zabarwienia skóry. Mimo, iż melanina chroni nas przed promieniowaniem słonecznych nie jest to ochrona wystarczająca. Dlatego stosowanie filtrów ochronnych czy też strój kąpielowych z odpowiednim filtrem jest niezbędne. Blada lub biała skóra szybko ulega oparzeniom dlatego wymaga większej ochronny przed słońcem niż skóra ciemniejsza. Przy jasnej karnacji dobrze jest nosić koszulki z filtrem UV50+ zawsze wtedy gdy w letnią pogodę idziemy pobiegać, zagrać w tenisa czy po prostu idziemy na spacer.

 

Określ swój rodzaj skóry i zobacz jak bezpiecznie korzystać z kąpieli słonecznych:

Cechy TYP SKÓRY I TYP SKÓRY II TYP SKÓRY III TYP SKÓRY IV
Skóra Bardzo jasna wręcz blada, piegi Jasna, czasem pokryta piegami Jasna do jasno-brązowej Jasno-brązowa, śniada, oliwkowa
Włosy Blond lub rude Blond, jasno brązowe Ciemny blond do brązowych Ciemno-brązowe, czarne
Oczy Niebieskie,szare, zielone, rzadziej brązowe Niebieskie, szare lub zielone Szare, brązowe Ciemno-brązowe
Poparzenia Zawsze ciężkie, bolesne Zazwyczaj ciężkie, bolesne Rzadkie,  duża odpornośc, umiarkowane Prawie nigdy
Ochrona zapewniana przez skórę 5 – 10 minut 10 – 20 minut 20 – 30 minut 40 minut
Ochrona zapewniona przez strój z UPF 20 100-200 minut 200-400 minut 400-600 minut 800 minut

 

Typy skóry V & VI nie ulegają poparzeniom stąd nie ma ich w tabelce.

 

Jeśli masz rodzaj skóry typu I oraz II jesteś narażony nie tylko na częste poparzenia słoneczne czy szybsze powstawanie zmarszczek ale przede wszystkim na choroby skóry. Obecnie technologia ułatwia nam życie, założenie stroju kąpielowego, koszulki czy czapki uszytych z materiałów z odpowiednimi filtrami np. UPF 20 czy UPF50+ zmniejszy ryzyko pojawienia się problemów ze skórą i pozwoli na dłuższe i bezpieczne korzystanie z uroków słońca. Zwróćmy uwagę jak bardzo wydłuża się czas bezpiecznego przebywania na słońcu gdy założymy odpowiedni strój UV, jest się chyba nad czym zastanowić 🙂

 

Uwaga, pamiętajmy o naszych dzieciaczkach, ich skóra jest w dużo gorszej sytuacji. Do 15 roku życia kształtuje się mechanizm obronny skóry, młodsze dzieci są bardziej narażone na poparzenia słoneczne. Założenie fajnej i kolorowej koszulki UV gdy dziecko idzie na rower czy z nami na letni spacer pozwoli uniknąć ryzyka wystąpienia przebarwień słonecznych czy bolączek opalenizny.

 

Źródła:

  1. Wikipedia
  2. https://portal.abczdrowie.pl/fototyp
  3. www.kombinatformy.pl/solarium/61/typy_sk
  4. www.uvstandard801.com

 

Dodaj komentarz