Promieniowanie słoneczne UPV i SPF

SPF (Sun Protection Factor) to wskaźnik stosowany przy produkcji kosmetyków i określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVB. SPV daje nam informację, ile możemy przebywać „bezpiecznie” na słońcu bez poparzenia skóry (tj. do momentu aż pojawi się rumień). Wartość wskaźnika mieści się od 2 do 50.

Zakłada się (przy założeniu warunków laboratoryjnych), że na słońcu średnio możemy być bez ochrony ok. 15 min – aby być bardziej precyzyjnym, to oczywiście czas „bezpiecznego” przebywania na słońcu jest uzależniony zarówno od naszego typu skóry jak i intensywności promieniowanie słonecznego (tj. index UV).

Przy określaniu skuteczności naszego kosmetyku wykorzystujemy właśnie średni „bezpieczny” czas przebywania na słońcu czyli owe 15 min.

Filtr SPF8 umożliwia nam bezpieczne przebywanie na słońcu przez 2 godziny czyli :

8 * 15 min= 120 min

Filtr SPF30 pozwala bezpiecznie być na zewnątrz przez 7,5 godziny:

30 * 15 min= 450 min

Filtr SPF50 pozwala bezpiecznie być na zewnątrz przez 12,5 godziny:

50 * 15 min= 750 min

 

Trzeba jednak pamiętać, że wyżej wymieniony czas jest do osiągniecia tylko wtedy gdy prawidłowo nakładamy krem przeciwsłoneczny, czyli:

  • odpowiednia ilość kremu =>2 mg kremu na cm2 skóry
  • odpowiednia częstotliwość => po każdej wizycie w wodzie oraz zawsze po upływie 2h

 

A co to jest UPF?

UPF (Ultraviolet Protection Factor) = SPF dla ubrań. 

Coraz częściej spotykamy ubrania a zwłaszcza stroje i kostiumy kąpielowe ze wskaźnikiem UPF, jest to relatywnie nowy wskaźnik obrazujący jak konkretne ubranie czy materiał chroni nas przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Współczynnik UPF pokazuje relacje poparzeń wywoływanych przez promieniowanie UV mierzone bez oraz z odzieżą ochronną.

Standardowo ubrania takie jak koszulki, spodnie, sukienki mają rating UPF na poziomie 6 (według amerykańskiego magazynu Consumer Reports), natomiast odzież chroniąca przed słońcem dostępna u nas ma UPF na poziomie 50. Oznacza to, że jeżeli 50 jednostek promieni słonecznych UV zostanie skierowanych na ubranie z UPF 50 to tylko jedna jednostka promieni przejdzie przez to ubranie i dotrze do skóry. Tym samym ubranie z UPF 50 blokuje 49 jednostek promieni słonecznych czyli blokuje 98 % promieni UV.

Wskaźnik UPF Poziom zabezpieczenia  % zablokowanych promieni UV
UPF 15 – 24 dobry 93.3 – 95.9
UPF 25 – 39 bardzo dobry 96.0 – 97.4
UPF 40 – 50+ wspaniały 97.5 – 98+

 

 

Po co stosować kostiumy chroniące przed promieniowaniem UV jeśli stosujemy już krem z wysokim filtrem?

Filtry UV zawarte w kremach (te których poziom wskazuje SPF) chronią nas tylko przed promieniowanie UVB, natomiast kostiumy chroniące nas przed poparzeniem słonecznym blokują zarówno promienie UVB jak i UVA. Z kolei dobrej klasy okulary przeciwsłoneczne zawierają czynniki blokujące promieniowanie UVA.

Krem przeciwsłoneczny jest i powinien być tylko uzupełnieniem kostiumu kąpielowego chroniącego nas przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

 

Źródła:

  1. wikipedia.pl
  2. kobietagazeta.pl
  3. kurtki-nieprzemakalne.pl
  4. https://www.vitamindwiki.com
  5. consumerreport.org

Dodaj komentarz