Promieniowanie słoneczne obejmuje trzy rodzaje promieniowania:
- podczerwień,
- światło widzialne,
- promieniowanie ultrafioletowe (UV).
Na naszą skórę najsilniej oddziałuje promieniowanie ultrafioletowe (UV). Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na
trzy zakresy o różnej długości fali:
- UVC(najkrótsza fala: 200-290nm/nanometr/) – śmiertelne dla ludzie, szczęśliwie jest niemal całkowicie zatrzymywane przez warstwę ozonową i prawie w ogóle nie dociera do powierzchni ziemi.
- UVB(średnia długość fali: 290-320nm) – wywołuje poparzenia skóry, penetruje naskórek oraz skórę właściwą. Promienie te powodują opaleniznę. Największy wpływ na naszą skórę jest między 10-tą a 16-tą. Promieniowanie UVB przenika przez chmury ale nie przenika przez szkło.
- UVA(najdłuższa fala: 320-400nm) – jest powodem przedwczesnego starzenia się skóry, pojawiania się zmarszczek i występowania nowotworów skóry. Promieniowanie UVA niszczy kolagen w skórze oraz wywołuje plamy pigmentacyjne. Jego natężenie jest na stałym poziomie przez cały dzień, niezależnie od pogody i pory roku. Dociera znacznie głębiej aniżeli promieniowanie UVB, wnikając do tkanki podskórnej. Promieniowanie UVA przenika przez chmury i okulary bez specjalnych filtrów. Promieniowanie UVA nie wywołuje zaczerwienienia ani zabarwienia skóry (w ograniczonych dawkach), ale w połączeniu z UVB natychmiastowo powoduje odczyn rumieniowy (obydwa rodzaje promieniowania emitowane są przez lampy w solarium).
Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe osłabia system immunologiczny, w efekcie wywołując raka skóry. Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne (American Cancer Society) podaje, że 90% przypadków występowania nowotworu skóry jest związana z promieniowaniem słonecznym.
Wielu dermatologów czy też ekspertów od problemów ze skórą uważa, iż ubrania i kostiumy chroniące przed promieniowaniem UV są dużo bardziej skuteczne niż kremy przeciwsłoneczne. Powód jest prosty, wielu z nas stosując kremy nakłada zbyt cienką wartę kremu dając skórze dużo słabszą ochronę wskazana na opakowaniu wartość SPF, niestety zapominamy też o ponownym nałożeniu kremu. A co niezwykle istotne filtry przeciwsłoneczne zawarte w kremach chronią tylko przed promieniami UVB!!!
Optymalnym rozwiązaniem na bezpieczne przebywanie na słońcu są ubrania i stroje kąpielowe UPF50+!!!
Źródła:
- kobieta.gazeta.pl
- vitamindwiki.com
Dodaj komentarz
Musisz być zalogowany aby dodać komentarz